Організація та планування роботи над докторською дисертацією: ефективні стратегії виконання
Практично кожен, хто замислюється над захистом докторської, може часом зіткнутися з певним відчуттям застрягання на одному місці. Складно знайти оптимальний шлях та стратегію дій, навіть якщо ви вирішили замовити докторську дисертацію, а не писати її самостійно. Адже отримання ступеня – це процес, що складається не з одного кроку, тут потрібна чітка стратегія. І саме про формування цієї стратегії ми поговоримо у цій статті.
З чого почати, якщо ви плануєте отримати ступінь доктора?
Будь-яка вдала подорож починається з плану, який створюється задовго до того як буде зроблено перший фізичний крок. Дорога до ступеня – ще та подорож, тож її потрібно розпланувати. Конкретні поради можна окреслити тільки якщо враховувати особливості вашої сфери діяльності, але є ряд загальних порад, які підійдуть усім, незалежно від того, фізик ви, медик, чи культуролог.
Перш ніж почати шлях до ступеня…
- Окресліть свої слабкі та сильні сторони, будьте відверті з собою. Ви повинні розуміти, які навички ви маєте, а які – ні.
- Сформулюйте орієнтовний фронт задач: що буде потрібно для написання та захисту дисертації.
- Визначте, які ресурси у вас є, а яких бракує.
- Ще раз обдумайте потенційні задачі. Визначте, де ви можете впоратись самостійно, але вам потрібна допомога.
- Розгляньте пункти, з якими ви не можете впоратися самостійно, подумайте над шляхами вирішення проблеми: можливо десь можна залучити колег або звернутися до компаній, що надають відповідну допомогу.
- Заручитися необхідною підтримкою, переконатися, що у вас є все необхідне для написання та захисту вашої роботи.
І після цього ви вже можете починати працювати безпосередньо над своєю докторською дисертацією, тобто робити перші кроки на цьому шляху. Тут потрібні чималі ресурси, і якщо ви не продумаєте все завчасно, ви можете просто застрягнути на середині процесу, витративши багато часу та ресурсів. А такі ситуації дуже демотивують, і можуть відкинути вас від мети надовго.
Що ще варто знати до початку роботи
Найважливіше – розібратися у своїх слабких та сильних сторонах та усвідомити, що слабкі сторони не є катастрофою. Наука – це завжди співпраця, і кожне наукове дослідження – це вклад багатьох. Експерту з фізики може знадобитися консультація колеги-хіміка, експерту з математики – допомога колеги-фізика. А, можливо, вам, як експерту у своїй сфері знадобиться допомога у форматуванні та написанні роботи на основі вашого дослідження – це теж можливий та адекватний сценарій. Не тисніть на себе та, думаючи про написання дисертації, дбайте насамперед про результат, і будьте готові до нестандартних шляхів. Користуйтеся всіма доступними можливостями та ресурсами, не забувайте дбати про себе, і рухайтеся у власному темпі.