Яка кава в зернах краща - арабіка чи робуста
Арабіка чи робуста? Який сорт кавового зерна кращий? Скажемо відразу, однозначно відповісти на це запитання складно. З огляду на величезну кількість шанувальників кавових напоїв, смаки і вимоги до кави досить різняться. Натуральна, свіжозварена кава стала справжнім культом і незмінним ранковим ритуалом більшості жителів планети. Цей чудовий напій:
- чудово бадьорить;
- додає сил;
- підвищується рівень мозкової діяльності;
- розширюються судини, тим самим збільшується кровотік;
- позитивно діє на травну систему, допомагаючи їжі швидше засвоюватися;
- за деякими науковими дослідженнями, кава бере участь у відновленні гарного стану печінки, на клітинному рівні;
- діє як сечогінний засіб, виводячи з організму шлаки і токсини.
Це лише мала частина позитивних властивостей унікального зернового напою. Однак, неконтрольоване і непомірне вживання кофеїновмісного напою викликає абсолютно зворотну реакцію організму. З'являється тремор, напруга, нервозність і навіть напади паніки та гніву. Кофеїн протипоказаний людям, які страждають на серцево-судинні захворювання, безсоння, тривожність, людям із підвищеним тиском, хворобами шлунка та інших видів хвороб.
Світові виробники, такі як Lavazza, BlaserCafe, Movenpick, Julius Meinl, Starbucks та інші використовують два види сировини:
- кава в зернах арабіка;
- кава в зернах робуста.
У рідкісних випадках додають ексцельзу або ліберику. Однак, саме арабіка і робуста є найбільш затребуваними і популярними серед споживача. Ці два сорти займають близько 98% всього кавового ринку, причому близько 70% - це арабіка. Чим унікальні ці два сорти? Якому віддати перевагу? Розглянемо нижче.
Яку каву в зернах брати: арабіка чи робуста?
Полиці інтернет-магазинів і мас маркетів ломляться від достатку кавової продукції. І кожен поціновувач і гурман-початківець, все частіше стикаються з питанням: який вид зерен купити цього разу? Арабіка чи робуста? Ми підготували невеликий опис кожного виду зерна окремо, наведена нижче інформація допоможе швидше визначитися з вибором:
Арабіка | Робуста | |
Зовнішні відмінності | Зовні зернятко нагадує форму опуклого овалу, злегка витягнуте і довгасте. Головна відмінність – вигнута борозенка, що проходить по центру зернятка. На відміну від робусти, відтінок не обсмаженого зерна, світло-коричневий. | Робуста має більш закруглену форму, наближену до опуклого кола. Борозна пряма, а зернятко темнішого відтінку. |
Вплив на організм | Має м'який підбадьорливий ефект, без стресу та шкоди організму. У дозованих і врегульованих порціях стимулює вироблення серотоніну, гормону щастя. Однак, при непомірному вживанні будь-якого роду зернового напою, з'являється зворотний ефект – сонливість, загальмованість, роздратованість. | Швидко та потужно тонізує, бадьорить та знімає відчуття втоми. Має більш виражений ефект, прискорює швидкість реакції, збільшує концентрацію. Крім цього, робуста багата на антиоксиданти. |
Відсоткове співвідношення кофеїну | Максимальна кількість кофеїну – не більше 1,5%. | Показник дуже високий – 2,7%. |
Умови зростання | Від 600 – 2200 м над рівнем моря при температурі від 15 до 24°C. Рослина дуже вибаглива і схильна до різноманітних захворювань і вимагає постійного догляду із застосуванням добрив і регулярного, багатого поливу. | Від 0 до 800 м над рівнем моря при температурі 18°C. Не вибаглива у плані вирощування. Рослина витримує підвищену вологість і росте різного виду грунтах, у горах, рівнинній місцевості. Головна умова для рясного врожаю – тропічний клімат |
Смакові відмінності | Завдяки підвищеній концентрації ліпідів та цукрів, арабіка має багатогранний та барвистий смак. Якщо говорити коротко, вона ароматна, ніжна з приємними цитрусовими нотками. Враховуючи різноманітність сортів, можна відчути приємну кислинку, легкі ноти, що нагадують квіти, фрукти, вишні, сливи, смородина та ін. | Завдяки підвищеній концентрації кофеїну, смак має виразну гіркоту та плоский аромат. Напій терпкуватий із густим, щільним тілом без широкої смакової палітри. |
Ціна | Найкращі смакові якості мають високу ціну. Вирощування, особливий догляд, витрати на стабільний та рясний полив, переробка та доставка – все це впливає на ціну. | Простота у вирощуванні, догляді, стійкість до хвороб і, звичайно ж, високі показники врожайності, роблять робусту дешевшою. Однак, головний критерій – це смак. |
Крім моно сортів, виробники пропонують насолодитися унікальними купажами з різним відсотковим співвідношенням. Таким чином, завдяки робусті у складі напою, товар має більш доступну вартість, а завдяки арабіці - смак багатогранний і елітний. Для прикладу, розповімо про кілька топових позицій найкращої зернової кави.
Lavazza Qualita Oro
У складі тільки 100% арабіка латиноамериканського походження, вирощена на екологічно чистих плантаціях. У перекладі з італійської, "Qualita Oro" означає - Золота якість. І це не перебільшення! Продукт є візитною карткою Італії та здатен полонити з першого ковтка. Бленд добірних зерен арабіки, оброблений середнім рівнем обсмажування, завдяки чому, відчувається приємна кислинка з яскравими нотками квітів і фруктів. А післясмак порадує нотками меду і солоду.
BlaserCafe Java Katakan
Приклад шикарної швейцарської кави зі 100% робусти з о. Яви. Яви. Так, так, виключно робуста! Шанувальника монопродукту робусти набагато складніше відшукати, ніж любителя арабіки, однак, якщо сировина високоякісна і правильно приготовлена, то напій буде не менш смачним. Зерна обсмажені темним методом, що надає особливої яскравості та повноти кожному ковтку дивовижного напою. Завдяки правильній обробці смак кави з робусти має приємну, відчутну гіркуватість з нотками вина і прянощів, а також шикарним горіховим післясмаком.
Julius Meinl Trieste
Шикарне поєднання центральноамериканської арабіки та азіатської робусти. Напій збалансований і має неймовірно багатий смаковий букет, який припаде до смаку найвибагливішому гурману. Завдяки правильній пропорції зерен, приготована кава вирізняється приємною солодкістю, бездоганним смаком і легким фруктовим післясмаком.
Арабіка чи робуста, гірчинка, кислинка чи солодкість - вибір робити вам. Можливо, доведеться провести невеличкий гастрономічний експеримент і скуштувати різні види сортів, проте цей експеримент неодмінно вас порадує!