
У Павлограді зростає кількість алергічних захворювань

Традиційно 30 травня в Україні відзначається Всесвітній день боротьби з алергічними захворюваннями та з бронхіальною астмою. Останнім часом ріст алергічних захворювань серед населення вражає своїми масштабами. На цьому акцентувала увагу під час прес-конференції міський дитячий алерголог Павлограда Вікторія Панас.
«У Європі від 30-50 % населення мають алергічні захворювання. З них 10-15 % страждають на бронхіальну астму. Що стосується Павлограда, то тут статистика захворюваності значно менша - 1 % дитячого населення хворіє на бронхіальну астму, 2 % - у групі ризику на стадії встановлення діагнозу. А 4 % дитячого населення Павлограда мають алергічний риніт – сезонний чи цілорічний», - зауважила лікарка.
За її словами, ці показники зростають щороку. Лікарів турбує той факт, що пацієнти несвоєчасно звертаються до спеціалістів, тому залишається пізньою та низькою діагностика бронхіальної астми. Це обумовлено схожістю проявів цієї хвороби на ранніх етапах з респіраторними інфекційними захворюваннями та низькою поінформованістю батьків про симптоми алергії у дітей.
«Нажаль всі алергічні захворювання мають спадковий характер і є хронічними. Характерним для дітей є перехід однієї форми алергічної хвороби в іншу. Наприклад, харчова алергія у немовлят переходить у респіраторну у 2-3-річному віці. На зміну висипці на шкірі приходить хронічна закладеність носа, повторні епізоди нападів кашлю, свистячого дихання, що не піддаються лікуванню звичайними препаратами від застуди», - наголосила лікарка.
У такому випадку вона радить звертатися до лікаря-алерголога, щоб своєчасно діагностувати алергічну патологію. Адже алергічні хвороби мають хронічний перебіг, тому дуже важливою є рання діагностика, що забезпечить успішне лікування дитини.
Нагадаємо, що в Україні вже рік успішно працює державна програма «Доступні ліки» для пацієнтів з бронхіальною астмою, що дає можливість забезпечити таких дітей медпрепаратами - базовою терапією. Як результат – відсутністю симптомів астми протягом тривалого часу.
Також на сьогодні у павлоградців є можливість проведення високоточної молекулярної алергодіагностики у приватних лабораторіях, що забезпечує точність рекомендацій пацієнту у лікуванні, дієті, прогнозі алергенспецифічної імунотерапії. Це дозволяє підібрати індивідуальний підхід до кожного пацієнта.
Актуальною на сьогодні для пацієнтів є пилкова алергія. З перших днів травня і до кінця липня це відбувається через цвітіння злакових (газонних) трав. Вікторія Панас каже, якщо на вулиці буде суха та вітряна погода, то симптоми цієї алергії продовжуватимуться протягом 2-3 місяців.
Для таких пацієнтів існують загальні рекомендації:
дієта на основі обстеження (виключити з раціону мед та продукти бджільництва, фітопрепарати, не використовувати для лікування гомеопатію); щоденно проводити вологе прибирання приміщення, у якому мешкає алергик; приймати препарати, які призначив алерголог; приймати душ декілька разів на день; носити сонцезахисні окуляри на вулиці.
Ні в якому разі хворі на алергією не повинні займатись самолікуванням. Шкідливими для здоров’я є: системні глюкокортикостероїди, дипроспан, флостерон, кенолонг. Не можна: користуватися препаратами на основі трав, меду, гомеопатії; виїжджати на природу у період загострення пилкової алергії (поліному); зловживати антибіотиками.
Фахівець також розповіла, що завдяки проведенню молекулярної алергодіагностики сьогодні можна назвати класифікацію алергічних захворювань по Україні. Отже, на першому місті знаходиться алергія на амброзію та полин (цвіте з липня по жовтень), на другому – алергія на епідерміс котів (рідше собак), на третьому - алергія на плісняву (альтернарія).
Популярним серед населення є міф, що існує алергія на тополиний пух. Він не є алергеном, а просто переносить пилок рослин (тимофіївки, райграсу, овсяниці та інших злакових трав), який подразнює слизову оболонку.
Лікар наголосила, що будь-які прояви нежиті у літній період, особливо у дитини, повинні привести вас до алерголога, бо пилкова алергія, що невилікувана, може призвести до бронхіальної астми або тяжких форм харчової анафілаксії.
Дитячий лікар-алерголог працює в міській лікарні №4 у кабінеті 218. Години роботи з 08:00 до 13:00, щодня.
Кріста Офенбах