• Головна
  • Павлоград будуть обігрівати приватні компанії?
10:37, 3 вересня 2017 р.

Павлоград будуть обігрівати приватні компанії?

У Павлограді міська влада розглядає можливість передачі деяких котелень у приватні руки. На думку чиновників, це покращить якість послуг із теплопостачання без підвищення тарифів і дозволить місту поступово позбутися газової залежності.

Ідею із залученням інвесторів у комунальну сферу під час прес-туру 30 серпня озвучив журналістам міський голова Анатолій Вершина. «Ми підходимо до завершального етапу стосовно котельної на території мікрорайону Шахтобудівників. Ми запропонували інвесторам узяти її в оренду, і вони обіцяють, що їхні послуги з опалення будуть на 10-15% дешевшими, ніж при використанні газу… Вони мають намір провести модернізацію. Якщо вони будуть готові, то ми передамо котельню їм в оренду чи концесію, і нехай вони опалюють увесь мікрорайон. Якщо піде нормально, то будемо працювати далі…» - сказав кореспондентові 5632.com.ua мер.

А. Вершина також нагадав журналістам про стратегію міської влади в сфері послуг теплопостачання.

«Наступного року ми будемо працювати над тим, аби перевести газові котельні на інші види палива. Які саме, подивимося. Чи то буде електрика, чи пелети (паливні гранули з біомаси – прим. авт.)… Мені важливо, щоб бюджетні організації перейшли з централізованої системи на автономну і були незалежними… А щодо економії – подивимося. Який буде енергоносій – інша справа. Їх може бути кілька видів. Котельня може працювати і на газові, і на твердопаливному енергоносії», - зазначив мер.

Нагадаємо, ще восени 2016 року Анатолій Вершина під час публічних зустрічей із депутатами і містянами озвучив ідею про заміну газу, як енергоносія для міської централізованої системи опалення, на електроенергію. Мер також говорив про будівництво на території Павлограда кількох десятків електричних міні котелень. Зокрема, 29 листопада 2016 року, під час річного звіту міський очільник повідомив, що ця ідея проходить експертну оцінку, а держава, начебто, готова допомогти місту здійснити масштабну реорганізацію в комунальній сфері. За словами мера, вартість здійснення проекту становить 1 млрд 200 млн грн.. «Враховуючи те, що у нас було розвинуте промислове місто, і потужності були великі, мі маємо можливість використовувати електроенергію для опалення всього міста», - сказав тоді Анатолій Вершина.

Доки Павлоград лише обговорює ідею залучення інвесторів до сфери теплопостачання міста, у Дніпрі приватний бізнес вже другий рук поспіль будує власні твердопаливні модульні котельні і обслуговує об’єкти соціальної сфери. Бізнесмени запевняють, що послуги з опалення, які вони надають, значно якісніші за послуги муніципальної централізованої системи, а тарифи нижчі. При цьому, місто не витрачає на модернізацію мереж жодної копійки бюджету, натомість, позбувається залежності від газу.

Про те, як працює модернізована послуга, журналісти регіональних ЗМІ дізнавалися 29 серпня під час прес-туру на місце будівництва однієї з котелень, котрі використовують альтернативне паливо. Прес-тур проводився в рамках проекту «Реформи в Україні очима журналістів регіональних медіа».

Павлоград будуть обігрівати приватні компанії?, фото-1

Як розповів журналістам технічний директор компанії ТОВ «АПС Пауер Технолоджи», котра реалізує проект, Сергій Кондратюк, міні-комплекс матиме чотири котли потужністю в 1,5 МГвт кожний, в опалювальний сезон два з них будуть задіяні повністю. Замість газу для виробництва тепла власники котельні використовуватимуть пелети. За проектом, вона обслуговуватиме міську лікарню №9, три житлові багатоповерхівки і адмінбудівлю місцевого органу влади.

«Наші котельні – це мікс усіх сучасних технологій, які є на ринку, - говорить С. Кондратюк. - Починаючи від котлів, вироблених в Україні, і завершуючи німецькими насосами. Ми встановлюємо найкраще обладнання, яке існує. Для палива використовуємо біомасу з лушпиння соняшника, якого у нас в регіоні великий надлишок. Спалюємо 85-90% біомаси і маємо пристрої, які дозволяють знімати залишки тепла з газів. Ці пристрої вловлюють тверді часточки горіння. Увесь попіл, що залишається, ми продаємо фермерам на добриво. Тобто, у нас практично безвідходне виробництво. Ми маємо ліцензію і працюємо згідно з усіма екологічними нормами».

За словами техдиректора, начиння майбутньої котельні, яку інвестор має запустити вже найближчим часом, нагадуватиме операційну залу в лікарні - тут не буде ніяких кочегарів, пилу, людей з лопатами. Два оператори і суцільна автоматика.

С. Кондратюк говорить, що споживач модернізованої послуги, яку надаватиме міні-котельня, отримає якісне безперебійне опалення (і навіть гарячу воду), а сплачуватиме за це на 10% менше, ніж платив міському теплопідприємству. Зокрема, одна лише лікарня №9 зможе економити близько 1 млн грн. на рік (повідомлення прес-служби Дніпропетровської ОДА від 6 липня 2017 р. - прим. авт). В свою чергу, місто поступово розвантажить комунальну сферу, позбувшись зайвого баласту. Тим більше, що інвестори беруть в оренду і тепломережі довкола своїх котелень.

Нагадаємо, що згідно зі змінами до закону «Про теплопостачання», які Верховна Рада прийняла 21 березня 2017 року, тариф на «альтернативне» тепло має становити 90% від тарифу місцевих підприємств, котрі виробляють тепло з використанням природного газу. Крім того, повноваження щодо формування «альтернативних» тарифів тепер мають місцеві органи влади, а не держава в особі НКРЕКП (Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг). Місцева влада отримала і право видавати ліцензії на виробництво і постачання « альтернативної » теплової енергії .

С. Кондратюк запевняє, що котельні, які будує і обслуговує його компанія, мають 25 років гарантії і здатні повністю замістити традиційні комунальні підприємства теплопостачання. За словами технічного директора, поки що компанія-інвестор співпрацює з юридичними особами, зокрема, у Дніпрі це об’єкти бюджетної сфери (на сьогодні це 4 лікарні). З населенням така співпраця досі не налагоджена, в тому числі і через практику неплатежів за отримані послуги. Але, вважає С. Кондратюк, з часом послуги приватних міні-котелень дійдуть і до житлового сектору. Окрім Дніпра, де інвестори будують дві котельні на альтернативному паливі, подібне будівництво вони планують здійснити в Покрові і Запоріжжі. Раніше 6 міні-котелень компанія встановила в Марганці.

«Щодо Павлограда у нас був проект, ми його проробляли, пропонували міській владі побудувати від 8 до 10 об`єктів, це було в 2015 році. Але далі справа не пішла. У влади є власні ідеї переводу міста на електрокотельні», - сказав С. Кондратюк.

P.S. Втім, як і кожний бізнес, надання приватних послуг у сфері теплопостачання має свій зворотній бік. Можливо, не надто привабливий на відміну від фасадної частини. Йдеться про дотримання принципів чесної і прозорої конкуренції. Стаття редактора дніпровського інтернет-видання БЮРОUA Ольги Юдіної тому свідчення. Втім, хай читач сам робить висновки, знайомлячись із текстом журналістки-розслідувачки.

Олександр Шульга

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#котельные #отопление
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...