• Головна
  • Як павлоградцям боротися з весняною депресією
12:58, 1 квітня 2017 р.

Як павлоградцям боротися з весняною депресією

Весняна депресія - це важке психічне захворювання, пов'язане з біохімічними змінами в головному мозку і потребує серйозного і тривалого лікування. Такі стани у людей зустрічаються не так часто, але це той випадок, коли потрібна допомога психіатра.

 Про це повідомляє Наталя Гамій, міський психіатр.

 Те, що ми в побуті називаємо депресією, насправді є депресивним станом, який часто виникає навесні.

За статистикою, жінки частіше схильні до весняної депресії, ніж чоловіки в силу їх більшої емоційності. Жінки, які ведуть активний спосіб життя рідше страждають від депресії, ніж домогосподарки і немає різниці молода це дівчина чи жінка у віці.

Симптоми депресивного стану різноманітні:

-   постійно поганий настрій;

-   часті сльози без серйозних на те причин;

-   фізична слабкість;

-   не властива Вам дратівливість;

-   постійне відчуття тривоги, занепокоєння;

-   зниження власної самооцінки;

-   безсоння;

-   хронічне відчуття втоми, коли виконання навіть простої і добре знайомої роботи вимагає величезних зусиль;

-   апатія, небажання працювати або дізнаватися щось нове;

-   труднощі концентрації: складно зрозуміти складні тексти або те, що говорять ведучі аналітичних програм;

-   втрата апетиту або постійне бажання їсти;

-   головні болі;

-   суїцідальні думки.

Якщо Ви виявили у себе три-чотири пункти із перерахованих симптомів, то у Вас, швидше за все, весняний депресивний стан. А якщо всі пункти свідчать про ваш нинішній стан, то потрібно звернутися лікаря - можливо, мова йде не про депресивний стан, а про більш серйозні проблеми.

У найзагальнішому сенсі депресивний стан є однією з можливих форм реакції людини на вплив стресових факторів. В одних випадках такими стресовими факторами можуть бути серйозні зовнішні впливи: психічні травми, перевантаження на роботі, зміна гормонального фону, пов'язаного, в тому числі, з початком прийому або відмови від гормональних препаратів, що дуже актуально для жінок.

В інших випадках депресія породжує сукупність причин, кожна з яких сама по собі не здатна спровокувати депресивні стани, але всі разом дають депресивний ефект.

Весняна депресія, а точніше, депресивний стан, є наслідком ось такої комбінації причин:

  • Недолік сонячного світла. Ми збирали цей обтяжливий фактор приблизно з жовтня, тому навесні він «вистрілив» важкими наслідками.
  • Гіпоксія - кисневе голодування через нестачу свіжого повітря (взимку люди рідше бувають нас свіжому повітрі), а також через брак низки вітамінів і мікроелементів.
  • Гіподинамія - малорухливий спосіб життя. Зима з її тривалими диванними лежання перед телевізором позбавляє наше тіло фізичного навантаження, а кров - достатньої кількості кисню. І організм навесні нам за це мстить. Крім того, в результаті фізичного навантаження організм виробляє ендорфіни - гормони радості. Немає фізичного навантаження - немає радості.
  • Ослаблення імунітету через неправильне харчування взимку. Взимку ми їли багато калорійної, жирної і вуглеводної  їжі, а свіжих овочів, фруктів і зелені вживали недостатньо. Якщо ми хворіли, то приймали ліки, в тому числі антибіотики, які для імунної системи - серйозне випробування.
  • Гормональна перебудова організму. Про це мало говорять, але кожні півроку (восени і навесні) наш організм перебудовується на новий сезон, більш холодний або теплий. Ця перебудова не проходить без наслідків - організм витрачає на неї свої сили, тим самим, послаблюючи себе. Жіночий організм більш чутливо реагує на гормональні зміни.

Депресивні стани можуть протікати в різній формі. Якщо вона не має затяжного характеру, а виражених симптомів трохи, то з такою депресією може впоратися будь-яка людина без сторонньої допомоги - було б бажання. У важких випадках, коли не вдається впоратися з весняною депресією самостійно (більше місяця) доведеться звернутися до фахівця.

Що потрібно робити?

1. Частіше гуляйте. Якщо день сонячний, то потрібно максимально використовувати можливість потрапити під ультрафіолет, компенсувати зимовий брак світла. Але навіть якщо вдень мало сонця, день похмурий, все одно намагайтеся проводити більше часу на свіжому повітрі. Під час дощу також є свіже повітря, багате киснем.

2. Займайтеся фізкультурою. Якщо Вам не до душі відвідувати тренажерний зал, бігайте підтюпцем, грайте в бадмінтон в парку або у дворі, запишіться на танці. Помічено, що ті, хто займається фізкультурою, страждають від депресій в 20 разів рідше.

3. Приймайте вітаміни. Як відомо, навесні організм виснажений через недостатню кількість вітамінів. Потрібно обов'язково йому допомогти, приймаючи полівітамінні комплекси.

4. Перегляньте систему харчування. Відмовтеся від зимового раціону з вживанням великої кількості жирних і вуглеводних продукти. Дайте організму відпочити. Вживайте продукти, багаті йодом - кольорову капусту, ламінарію. Пийте свіжовичавлені соки. Додавайте в їжу свіжу зелень, використовуйте прянощі.

5. Проза життя - стежте за роботою кишечника. Часто причиною пригніченого стану є порушення роботи шлунково-кишкового тракту: здуття живота, гази, болі, понос, запор. Все це - симптоми дисбактеріозу, який міг проявитися на тлі прийому антибіотиків. У легких випадках, коли є лише невеликі проблеми з цього боку, досить приймати натуральні йогурт і кисломолочні продукти, такі як кефір, кисле молоко, ряжанку. Зрозуміло, мова йде тільки про йогурти з живими лактобактеріями, а не про ті, які можуть зберігатися  по півроку без шкоди для якості.

6. Більше спіть. Виспавшись людина має більше сил для боротьби з депресією. Для здорового самопочуття організму потрібно не менше 5-8 годин повноцінного сну, а під час весняної депресії - дев'ять.

7. Змініть кольорову гамму. Оточіть себе яскравими кольорами. Хоча б злегка змініть свій гардероб, додайте туди яскравих акцентів у вигляді шарфиків, сумочок, рукавичок. Розмістіть на роботі яскраву картину і частіше відпочивайте на ній поглядом.

8. Біжіть від самотності. Більше спілкуйтеся з друзями, рідними, близькими, знайомими. Спілкуйтеся особисто, по телефону, через скайп: головне - чути живий голос.

9. Любіть себе. Частіше балуйте себе, робіть собі подарунки! Зробіть нову зачіску, змініть колір волосся, пофарбуйте нігті яскравим лаком. Якщо не  вистачає сміливості - пофарбуйте яскраво хоча б нігті на ногах. Включайте частіше веселу музику, особливо, коли зайняті роботою по дому та танцюйте.

10. Пам'ятайте: все минає, все колись закінчується. І депресія - не виняток.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Павлоград #весна #депрессия
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...