Купівля нерухомості пов'язана з низкою труднощів. Для здійснення дорогого капіталовкладення покупці вдаються до послуг ріелторів, юристів, нотаріусів. Але багато угод проходять без додаткового юридичного супроводу, з метою економії коштів або просто через незнання. Як в цьому випадку убезпечити себе від обману, уникнути шахрайства?

Схеми обману при купівлі квартири

Для того щоб покупка квартири в новобудові або на втомному ринку принесла тільки радість та не була згодом пов'язана з проблемами слід уникати поспіху при її огляді та оформленні документів. Покупцеві важливо не приймати ніяких поспішних та необдуманих рішень. Знання схем шахрайства дозволяє уникнути головних помилок при покупці квартири.

Найпоширеніші схеми обману базуються на таких діях:

  • Прохання про надання ціни в договорі менше дійсної. Фактично продавець отримує на руки одну суму, а просить вказати в документах іншу суму, яка значно менше. Виправдовуються такі дії бажанням уникнути податкових витрат. Після передачі грошей продавець ініціює розірвання угоди та повертає покупцеві вказану в документах суму.
  • Продаж квартири відразу декільком покупцям. Уникнути такого обману складно, через складність його виявлення.
  • Обман, що базується на підробці документів – уникнути неприємностей допоможе тільки уважність та юридична грамотність.
  • Продаж не приватизованого житла з обіцянкою залагодити всі питання після передачі грошей.
  • Оформлення угоди по простроченому або підробленому дорученню.

Фактом що об’єднує, для будь-якої шахрайської угоди є невідповідність документів необхідним параметрам. Шахраї намагаються заморочити покупця зайвими деталями та інформацією, одночасно кваплячи його з підписом документів та передачею грошей.

Шахрайство при придбанні нерухомості на вторинному ринку

Купівля квартири на вторинному ринку – це питання, пов'язане з декількома основними ризиками:

  • Стан вторинного житла. Продавець може приховувати деякі істотні недоліки майна.
  • Прописані в приміщенні люди. Вкрай важливо перевіряти наявність прописаних та не погоджуватися на операцію до повного зняття з реєстрації всіх прописаних в помешканні громадян.
  • Майно що продається отримано в спадщину. Покупцеві краще перевірити, чи немає інших претендентів на житло, які можуть оскаржити власність.

Нерідко аферистами є ріелторами. Недобросовісні ріелтори можуть завищувати ціну або свідомо вводити в оману покупців.

При покупці квартири в новобудові

Купівля квартири з новобудови може бути пов'язана з обманом і шахрайством. Уникнути обману можна, якщо загострити увагу на наступних сторонах угоди:

  • Перевірити документи забудовника на їх відповідність. На жаль часто саме цей пункт не береться до уваги до моменту придбання нерухомості. Сплативши покупку, власник не може отримати доступ у квартиру, через те що забудовник не правомірний, вводити будинок в експлуатацію.
  • Відсутність сумлінності у забудовника, який відтягує терміни здачі об'єкта.

Розібратися в будівельній документації самостійно, без наявної юридичної підготовки або допомоги – складно. Тому варто звернутися до фахівця.

У разі придбання житла в іпотеку

Купівля квартири в іпотеку, здавалося б, не сполучена з жодними ризиками. Однак тут необхідно бути готовими до різних несподіванок. Щоб уникнути іпотечного обману необхідно, скористатися універсальною порадою – вивчати документи перед їх підписанням.

Деякі банки описують досить жорсткі вимоги в договорах по іпотеці, які тягнуть конфіскацію нерухомості при найменшої помилки з боку позичальника. Для того щоб уникнути можливості конфіскації іпотечної нерухомості важливо ознайомитися з встановленими банком-позичальником пенями та штрафами. У деяких фінансових установах штрафні санкції настільки великі, що уникнути подальшого відчуження нерухомості – неможливо.

Як уберегтися від обману при купівлі квартири?

Найкращий спосіб уникнути обману при купівлі квартири це звернутися за юридичним супроводом угоди з моменту огляду до моменту передачі грошей. Уберегтися від шахрайства допоможе також правильна передача грошей. Заставну частину необхідно передавати тільки через розписку та при свідках. А ось основний платіж доцільно проводити не раніше, ніж буде отримано свідоцтво на право власності нерухомістю.