До літнього курортного сезону 2022 ще далеко, але багато українців вже починають цікавитися відпочинком за популярними азовськими напрямками – у Бердянську, Кирилівці та на Арабатській Стрілці. І одним із найбільш хвилюючих питань є ціни, особливо на тлі несприятливих для відпочинку природних обставин у вигляді навали медуз, яка охопила більшу частину узбережжя минулого літа. Поки відпочивальники лише замислюються про майбутнє літо, експерти вже озвучили свої прогнози щодо цін на майбутній рік. Про це пише 44.ua із посиланням на Інтерфакс-Україна.
Минулий курортний сезон на азовському узбережжі України проходив у дуже нестандартних умовах.
Спочатку понад місяць літо дивувало нетиповою для приморських регіонів України прохолодною погодою із зливами. А пізніше на зміну негоді прийшли «морські блохи», комарі та медузи, які стали головними винуватцями провального сезону.
Додали негативу ще й регулярні дискредитуючі повідомлення у жовтих ЗМІ, а також у великих групах соціальних мереж, у яких дійсність найчастіше подавалася у спотвореній чи сильно перебільшеній формі. Мабуть, з однією метою — стимулювати економіку Туреччини, Албанії та інших зарубіжних курортів, водночас даючи можливість поправити хисткий фінансовий стан туроператорам.
Тож зовсім не дивно, що туристичний потік на більшості морських курортів України суттєво знизився, а основну частину відпочивальників склали ті, хто забронював відпочинок ще взимку чи напровесні. Позитивний виняток становили, мабуть, лише Залізний Порт та деякі курорти Одеської області, для яких минулий сезон став одним із найкращих за останні роки.
«У середньому за сезон-2021 туристичний потік за популярними азовськими напрямками знизився на 30-40% порівняно з попередніми роками. Але якщо брати окремі об'єкти на курортах, то десь він був мінімальним, тобто в межах 10-15%, а десь сягав і всіх 70-80%. Але навіть ці цифри падіння є згладженими щодо реальної ситуації, оскільки їх отримано переважно завдяки ранньому бронюванню, коли люди «замовляли» житло, ще не здогадуючись, яким буде літо. При цьому протягом літа, незважаючи на ситуацію з медузами, готельєри тягли до останнього зі зниженням цін, а коли все ж таки зважилися на цей крок, на море вже не хотів їхати ніхто і ні за якими цінами», - коментує минулий сезон туристичний експерт і головний редактор профільного видання primorsk.ua Євген Смєльчаков.
Сьогодні практично ніхто не береться робити однозначні прогнози, якими будуть справи з медузами наступного сезону. Навіть фахівцям у сфері екології моря зробити це досить складно, оскільки фундаментальних досліджень у цьому напрямі не проводилося вже понад 10 років.
А боротьба з цією проблемою вимагає великих фінансових та організаційних вкладень, не кажучи вже про час для постановки експериментів та напрацювання досвіду. Принаймні, вже зрозуміло, що одні лише протимедузні сітки проблему точно не вирішать.
При цьому суттєво здешевіле у зв'язку з коронавірусними обмеженнями та позбавлене проблеми медуз зарубіжжя стає ще більш привабливим для вакцинованих туристів з України та створює активну конкуренцію постраждалим внутрішнім курортам.
У подібних умовах - зниженою привабливістю вітчизняних курортів з одного боку та здешевленням популярного зарубіжжя - з іншого, вже до кінця минулого літа на азовських рекреаціях багатьма експертами очікувалося суттєве зниження цін. Але його так і не сталося. Принаймні до початку оксамитового сезону.
Місцеві власники туристичного житла не поспішали знижувати ціни, а коли все ж таки зрозуміли, що інакше як демпінгом туриста не привабити, – було вже пізно, і на море не хотілося їхати нікому і ні за якими, навіть дуже зниженими цінами.
Але, як виявилося, 2022 року азовські готельєри теж не планують суттєво знижувати цінову планку, посилаючись на економічні чинники та короткий сезон. За їхніми словами, щорічно зростаючі податкові платежі, комунальні тарифи та мінімальні зарплати не лише не дозволяють їм знизити ціни на відпочинок, але навіть створюють складнощі для утримання їх на рівні минулого року без шкоди для якості сервісу та послуг. Не кажучи вже про такі податкові «новації», як запровадження обов'язкового РРО для «єдинників» з 2022 року, яке неминуче спричинить додаткові витрати та масу штрафів.
Дійсно, активний сезон у 2021 році тривав лише місяць. А вартість оренди землі на узбережжі зросла в кілька разів і, наприклад, по Кирилівці склала в середньому 100 тисяч гривень на рік за 1 га.
"На сьогоднішній день більшість опитаних нами власників баз відпочинку в Приазовському регіоні поки що утримується від зниження цін або включення додаткових послуг (наприклад, харчування в тому чи іншому вигляді) в ціну минулого року. Основна аргументація проста - електроенергія дорожчає, податки на землю та нерухомість кратно зросли, мінімальна зарплата та податки з неї зростають, продукти дорожчають, а запровадження РРО очікувано призведе до адміністративних витрат і штрафів тощо. У цих умовах, за словами власників, складно зберегти навіть ціну-2021 року без втрати якості обслуговування та зменшення набору послуг, які надаються. Але йдеться в основному про великі і популярні готелі, які цього року найменше постраждали від кризи», - розповіла про ситуацію на узбережжі головний редактор профільного видання azov.zp.ua Юлія Ангеловська.
У свою чергу інші туристичні експерти схильні вважати, що якщо ситуація з медузами повториться, ціни все ж таки доведеться знижувати, хоча для деяких готелів і баз відпочинку це може мати плачевні наслідки.
"Основною проблемою найближчого сезону на курортах Азовського моря виявилися далеко не лише медузи, а цілий набір економічних факторів. За останній рік вартість оренди землі зросла в кілька разів, у 2022 році стає обов'язковим використання РРО для ФОП, зросла мінімальна зарплата, від якої вважається низка податків, електроенергія та газ дорожчають, не кажучи вже про вартість будівельних робіт і будматеріали, всі ці фактори навіть без медуз могли спровокувати кризові явища в галузі, але медузи стали тим каталізатором, який з великою ймовірністю обвалить ринок. У 2022 році складно прогнозувати, так само як і потенційний відсоток учасників, але майже однозначно, за цінами минулого року відпочивальники їхати здебільшого не готові, а виручка готелів формується не ціною, як до цього звикли за довгі роки стабільного завантаження, а добутком реального завантаження на ціну номера. Тому ціни з великою ймовірністю доведеться більшості готелів знижувати, навіть якщо при цьому доведеться працювати в нуль або в мінус. Але, зрозуміло, за такого розкладу деградація ринку буде неминучою", – доповнює колегу Юлія Васильєва , редактор інтернет-видання arabat.com.ua.
Таким чином, як би там не було, але найімовірніше, що для залучення хоча б мінімально достатнього потоку туристів популярним курортам все ж таки доведеться опускати ціни.
Наприклад, представники служб бронювання вважають, що відпочинок тут може подешевшати в середньому на 20-30%. Тільки станеться це, на їхню думку, протягом активного сезону, коли більшість учасників ринку переконається, що на старих умовах туристичний потік занадто малий для повноцінного завантаження курорту. Про це розповів представник медіа-проєкту "Бердянськ" у коментарі mrpl.city, Олександр Мостовий.
Тобто відпочинок на популярних курортах Азовського моря наступного літа може суттєво подешевшати. І, швидше за все, це станеться на початку літа.
При цьому раніше маловідомі курорти, такі як Приморськ, Урзуф, Мелекіне, Юр'ївка та Білосарайська коса, яким через географічні причини вдалося уникнути повноцінної катастрофи з медузами, ймовірно можуть подорожчати.
Нагадаємо, що список найбільш затребуваних азовських курортів вже не один рік очолюють Кирилівка та Бердянськ, розташовані у Запорізькій області, а також Арабатська Стрілка – у Херсонській. Кожна з цих рекреацій останніми роками приймала понад мільйон відпочивальників за сезон.